Viena iš priežasčių, kodėl rūkymas ir kramtomasis tabakas kelia didelį pavojų sveikatai, yra ta, kad juose yra cheminio nikotino. Daugelyje elektroninių cigarečių taip pat yra nikotino. Kažkas gali tapti priklausomas nuo nikotino per kelias dienas nuo pirmojo jo vartojimo. Tiesą sakant, tabake esantis nikotinas gali sukelti tokią pat priklausomybę kaip kokainas ar heroinas. Kai žmogus pradeda rūkyti, jam sunku mesti.
Rūkymas ir tabako vartojimas gali pakenkti visoms kūno sistemoms ir sukelti ilgalaikių sveikatos problemų, tokių kaip:
- širdies ligos
- plaučių ligos
- insultas
- Vėžys, įskaitant plaučių, gerklės, skrandžio ir šlapimo pūslės vėžį
Rūkantys žmonės taip pat gali gauti:
- daugiau infekcijų
- opą
- dantenų ligas
- akių ligas
Rūkymas yra susijęs su diabetu, sąnarių problemomis (artritu) ir odos problemomis (pvz., psoriaze). Moterims rūkymas gali apsunkinti nėštumą ir turėti įtakos kūdikio sveikatai. Dėl to moterų kaulai gali susilpnėti ir lengviau lūžti.
Tabakas ir kitos cheminės medžiagos taip pat gali greitai paveikti kūną. Dėl jų poveikio širdžiai ir plaučiams sunkiau sportuoti. Jie taip pat dirgina gerklę, sukelia nemalonų kvapą iš burnos ir pažeidžia kvėpavimo takus, todėl atsiranda gerai žinomas „rūkančiųjų kosulys“.
Kodėl kai kurie vaikai rūko?
Vaikus rūkyti, garinti ir kramtyti tabaką gali traukti dėl daugelio priežasčių – atrodyti šauniai, nori numesti svorio, atrodyti kietai ar jaustis nepriklausomiems.
Tačiau tėvai gali kovoti su tokiais potraukiais ir neleisti vaikams išbandyti šių dalykų ir tapti nuo jų priklausomiems. Jau iš anksto rekomenduojama kalbėtis su vaikais dėl tabako vartojimo ir elektroninės cigaretės garinimo, kad būtų lengviau išspręsti šias sudėtingas problemas.
Kaip kalbėti tėvams dėl rūkymo su vaikais?
Kad jūsų vaikai nerūkytų, nerūkytų ir nevartotų kramtomojo tabako, atminkite šiuos patarimus:
- Kalbėkite apie tai taip, kad vaikai nebijotų bausmės.
- Bėgant metams nuolat kalbėkite su vaikais apie tabako vartojimo ir garinimo pavojų. Net mažiausias vaikas gali suprasti, kad šie įpročiai kenkia organizmui.
- Paklauskite, ar vaikams rūkymas atrodo patrauklus dalykas. Būkite kantrus klausytojas.
- Skatinkite vaikus užsiimti veikla, kurioje draudžiama rūkyti, pavyzdžiui, sportuoti.
- Parodykite, kad vertinate savo vaikų nuomonę ir idėjas.
- Aptarkite būdus, kaip reaguoti į bendraamžių spaudimą rūkyti. Jūsų vaikas gali jaustis pasitikintis tik pasakęs „ne“. Tačiau pasiūlykite ir kitų atsakymų, pvz., „Dėl to mano drabužiai ir kvapas kvepės“.
- Sutelkite dėmesį į tai, ką vaikai daro gerai, o ne neteisingai. Pasitikėjimas savimi yra geriausia vaiko apsauga nuo bendraamžių spaudimo.
- Skatinkite vaikus pasitraukti nuo draugų, kurie negerbia jų priežasčių nerūkyti.
- Paaiškinkite, kaip rūkymas pakenkia vaikams, kurie pradeda tai daryti. Kaip jie gali sau leisti cigaretes? Kaip jie turi pinigų sumokėti už kitus norimus dalykus? Kaip tai veikia jų draugystę?
- Nustatykite griežtas taisykles, pagal kurias jūsų namuose draudžiama rūkyti, garinti ir kramtyti tabaką, ir paaiškinkite, kodėl: rūkaliai blogai kvepia, atrodo blogai ir jaučiasi blogai, o tai kenkia visų sveikatai.