Žemės ūkio priekaba yra pagrindinė žemės ūkio produkcijos, pašarų ir žemės ūkio gamybos medžiagų transportavimo priemonė. Rinkoje yra daug specializuotų ir universalių priekabų modelių. Jie skiriasi ne tik dydžiu, bet ir paskirtimi bei techniniais parametrais. Ūkininkai vis dažniau renkasi modelius su tandemine važiuokle, t.y., ašimis, išdėstytomis viena šalia kitos. Tokio tipo priekabas siūlo žinomiausi gamintojai. Žinoma, nepriklausomai nuo ašių sistemos, renkantis priekabą, reikėtų ją pasirinkti pagal savo ūkio dydį ir profilį.
Traktorinės priekabos – kokią rinktis?
· Vienaašės ir daugiaašės priekabos
Žemės ūkio priekabos gali būti skirstomos pagal priekabų ašių skaičių. Vienaašės priekabos yra pačios paprasčiausios ir lengviausios. Visų pirma, jų pranašumas yra manevravimo paprastumas ir galimybė jas vilkti daugeliu traktorių. Šio tipo priekabų trūkumas – nedidelė jų keliamoji galia ir tūris. Jų keliamoji galia paprastai neviršija 5 tonų. Todėl jos pirmiausia bus naudingos mažesniuose ūkiuose.
Dviejų ašių traktorinės priekabos yra universalesnės. Jas galima suskirstyti į du tipus. Labiausiai paplitusios ir naudojamos klasikinės dviašės priekabos. Tačiau vis labiau populiarėja tandeminės priekabos, kurių ašys dedamos viena šalia kitos.
Žemės ūkio priekabos su tandemine važiuokle pranašumas visų pirma yra komplekto atbulinės eigos paprastumas. Šį pranašumą įvertins ūkininkai, kurie turi mažai patirties manevruojant traktorių su priekaba.
Dideliuose ūkiuose, vežant sunkiausius krovinius, savo klasę įrodys triašės priekabos. Kaip ir dviašės priekabos, modeliai gaminami su pasukamu stalu ir trijų ašimių išdėstymu, t.y. trys ašys viena šalia kitos. Didžiausių tokio tipo priekabų keliamoji galia viršija 20 tonų.
· Universalios ir specializuotos priekabos
Populiariausias priekabų tipas – universalios savivartės priekabos. Praktiškai dauguma siūlomų modelių yra su trijų krypčių apvertimo funkcija atgal ir į šonus. Jų keliamoji galia paprastai svyruoja nuo 4,5 iki 10 tonų.
Žemės ūkio monokokinės priekabos skirtos žemės ūkio produkcijai vežti. Būdingas jų bruožas – didelis laikymo gylis ir fiksuotos šoninės sienelės. Juose sumontuotas atbulinio apvertimo mechanizmas. Papildomi priedai yra kritimo slopintuvai, kurie apsaugo, pavyzdžiui, daržoves nuo pažeidimų.
Biomasei pervežti naudojamos tūrinės žemės ūkio priekabos, kurias galima greitai ir efektyviai iškrauti grindinio konvejerio dėka. Dėl didelio pajėgumo jos žymiai pagerina žaliųjų pašarų ar siloso transportavimą veislinio profilio ūkiuose.
Kita populiari specializuota priekaba – platforma šiaudams, šienui ar silosui. Šio tipo priekabos yra dviejų pagrindinių variantų, su platforma su kilnojama šonine apsauga arba nuimamų atramų sistema.