Spręsdami, koks ėdalas jūsų katei tinkamiausias, turite atsižvelgti į keletą veiksnių. Labai svarbi yra maisto sudėtis, jo sudedamųjų dalių pusiausvyra ir individualūs jūsų augintinio poreikiai. Kačiukų, sveikų suaugusių kačių ir sterilizuotų kačių poreikiai skiriasi. Todėl kiekvienai iš šių grupių turi būti paruoštas tinkamai subalansuotas ėdalas. Šiame straipsnyje sužinosite, kokios yra svarbiausios kačių maisto sudedamosios dalys.
Į ką atkreipti dėmesį renkantis kačių maistą?
Sprendžiant, ar ėdalas tinka katei, lemiamą reikšmę turi jo sudėtis, maistinių medžiagų balansas (t. y. analitinė sudėtis) ir maisto priedai. Geras maistas turėtų būti visavertis, t. y. visiškai patenkinti katės poreikius visoms maistinėms medžiagoms. Funkcinių ingredientų priedai taip pat yra privalumas. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad nei sudėties analizė, nei balansas, nei priedai neapibrėžia maisto gamybai naudotų žaliavų kokybės, nors netiesiogiai gali suteikti tam tikros informacijos, kuri, tikėtina, turės įtakos maisto pasirinkimui.
Ruošdamiesi pirkti tam tikrą maistą savo katei, turėtumėte prisiminti, kad ji yra absoliutus mėsėdis, kurio medžiagų apykaita pagrįsta baltymais (aminorūgštimis) ir riebalais (riebalų rūgštimis). Tačiau kiekvienai sveikai katei reikia daugybės kitų sudedamųjų dalių, kurios turėtų būti įtrauktos į jos kasdienį racioną, pavyzdžiui, prebiotikų, skaidulų, vitaminų ar mineralų.
Kadangi katė yra mėsėdė, ji kasdien turi suvartoti pakankamą kiekį gyvūninių baltymų. Jų šaltinis – mėsa ir gyvūninės kilmės produktai. Jie taip pat yra kitų katėms būtinų maistinių medžiagų, pavyzdžiui, vitaminų ir tam tikrų mineralų, šaltinis. Eksperimentiškai apskaičiuota, kad suaugusioms katėms reikia maždaug 6 gramų virškinamų baltymų vienam kilogramui kūno svorio, kad tinkamai vyktų medžiagų apykaita. Tačiau daugumoje ėdalų jų yra daugiau, todėl katė suvalgo didesnį baltymų kiekį savo dienos racione. Kalbant apie baltymus, svarbu pabrėžti dviejų svarbiausių katėms aminorūgščių, t. y. taurino ir arginino, svarbą. Taurino, arba beta-amino sulfonrūgšties, reikia gauti su maistu, nes jos sintezės katės organizme nepakanka medžiagų apykaitos poreikiams patenkinti. Ši aminorūgštis labai svarbi riebalų virškinimui, širdies veiklai, tinklainės funkcijai ar nervinių impulsų perdavimui.
Taip pat patartina rinktis ėdalą, kurio sudėtyje yra šviežios mėsos, nes tokie produktai ne tik yra tinkamai subalansuoti, bet ir savaime skanesni.