Ištikimasis Vokiečių aviganis nuolatos patenka į populiariausių šunų veislių viršūnę Amerikoje ir nesunku suprasti kodėl. Dėl savo ramaus ir pasitikinčio elgesio, šie apsauginiai šuniukai nori įtikti šeimininkams ir labai greitai mokosi.

Svoris: Patinas: 30–40 kg, Patelė: 22–32 kg
Ūgis: Patinas: 60–65 cm, Patelė: 55–60 cm
Gyvenimo trukmė: 7 – 10  metų
Temperamentas: Protingas, Užsispyręs, Lojalus, Guvus, Paklusnus, Smalsus, Pasitikintis savimi, Drąsus, Apdairus
Kilmė: Vokietija

Vokiečių aviganis

Šie šunys yra pasitikintys savimi, drąsūs, protingi ir žinoma švelnūs. Jie yra dideli ir ištikimi savo šeimininkams, tačiau elgiasi atsargiai su nepažįstamais šunimis. Taip pat jie yra puikūs padėjėjai policijai ir kariuomenei. Dėl savo ramaus elgesio šie šunys yra puikūs kompanionai aktyviems šeimininkams, kurie ketina praleisti bent kelias valandas šunų parke arba kokiame nors parkelyje.

Išvaizda

Vokiečių aviganis garsėja dėl įspūdingos jėgos ir malonės balanso. Jie pasižymi išpūstomis ausimis ir tamsios formos akimis. Pasak veislynų, šie šunys nešioja dvigubą kailį: jų šiurkštūs išoriniai plaukai veikia kartu su storu, minkštu apatiniu kailiu, kad šuo galėtų klestėti beveik bet kokiame klimate. Tačiau tai reiškia, kad atėjus pavasariui ir rudeniui, vokiečių aviganio plaukai pradės slinkti ir reikės šukuoti bent kelis kartus per savaitę. Vokiečių aviganiai dažniausiai yra juodos ir gelsvos spalvos, tačiau būna ir tokių kaip visiškai juodi, juodi su raudona, o kartais pasitaiko ir baltų.

Temperamentas

Dėl savo drąsaus, protingo ir švelnaus elgesio, nenuostabu, kad vokiečių aviganis yra toks populiarus. Šis daugialypis darbinis šuo nori įtikti ir greitai mokosi. Nors jie gali būti dominuojantys šunys, nuosekliai treniruojantys ir paklusnumo užsiėmimai besimokantys vokiečių aviganiai bus ištikimi kompanionai visą gyvenimą. Nors vokiečių aviganiai buvo auginami darbui ir nekantrauja atlikti užduotis, jie yra puikūs šeimos šunys, jei šeimininkai gali skirti laiko nuolatiniam paklusnumo mokymui ir valandą ar daugiau kasdien intensyviai mankštintis. Ši veislė nėra ta, kuri tinginiauja ant sofos ir jai reikia reguliarios veiklos, kad būtų laimingiausia. Jungtinėje Karalystėje sergančių gyvūnų ligoninė (PDSA) rekomenduoja kasdien mankštintis dvi valandas. Tai gali reikšti ilgus pasivaikščiojimus ar bėgimus arba registraciją į judrumo treniruočių varžybas, kad nukreiptų jų ganymo instinktus. Tik nespręskite dėl jų rimtos išvaizdos – vokiečių aviganiai yra žaismingi šunys, kurie mėgsta daug kokybiško laiko praleisti su šeimininkais. Tiesą sakant, vokiečių aviganiai yra Velcro tipo šunys, retai išleidžiantys savo šeimininkus iš akių. Dėl šios priežasties šie šunys nėra skirti per ilgai palikti vieni, nes jų išsiskyrimo nerimas gali tapti destruktyvus, jei jie ilgą laiką paliekami vieni.

Priežiūra

Vokiečių aviganiai turi storus, dvisluoksnius kailius, kuriuos reikia kas savaitę šukuoti, kad būtų išvengta dažno slinkimo. Pavasarį ir rudenį jie pradeda smarkiau šertis, todėl reikėtų juos šukuoti net du kartus per dieną, kad neatsiliktumėte nuo sezoninių pokyčių. Šių aviganių dažnai plauti nereikia, nebent jie įsitriną į ką nors, kas smirda arba įšoka į purvo balą. Jeigu ant kailio matote šiukšles, tiesiog galite jas nušluoti šepečiu. Reguliarus valymas šepetėliu taip pat yra tinkamas laikas patikrinti, ar nėra kailio blizgesio (nuobodūs plaukai gali reikšti maistinių medžiagų trūkumą maiste), nagų ilgį, ausų ir dantų būklę. Kai kurių vokiečių aviganių nagai natūraliai nusidėvi nuo veiklos, bet jei girdite, kaip jie bakstelėjo į grindis, tikriausiai laikas juos kirpti.

Be reguliaraus dantų valymo ir dantų priežiūros, vokiečių aviganiai yra labai protingi, daug energijos turintys šunys, kuriems kasdien reikia daug psichinės stimuliacijos ir mankštos. Ir dėl jų apsauginio pobūdžio svarbu pradėti socializuotis ir treniruoti savo vokiečių aviganį nuo jauno amžiaus. Nuoseklus mokymas taikant teigiamo stiprinimo metodus padės.  paversti jūsų šuniuką gerai išauklėtu. Šunų dresūra yra vienas iš nedaugelio dalykų gyvenime, kurį tinkamai atlikę iškart sulaukiate rezultatų.

Sveikata

Vokiečių aviganis laikomas iš esmės sveika veisle, kurios gyvenimo trukmė yra 7–10 metų. Kaip ir visos veislės, vokiečių aviganiai yra linkę į tam tikras ligas. Prieš perkant siūlome pasitikrinti ar neserga alkūnės displazijos, klubo sąnario displazijos ir degeneracinės mielopatijos – neurologinės ligos panašios į žmonių išsėtinę sklerozę. Vokiečių aviganis taip pat turėtų gauti temperamento testus ir kasmetinius širdies tyrimus.

Vokiečių aviganiai taip pat yra linkę sirgti šiomis ligomis: epilepsija, regėjimo sutrikimais, kraujavimo sutrikimais, imuninėmis ligomis, hemangiosarkoma ir egzokrininiu kasos nepakankamumu. Veislė taip pat linkusi į pilvo pūtimą – rimtą būklę, kuri dažniausiai paveikia didesnes veisles ir gali baigtis mirtimi. Svarbu žinoti pilvo pūtimo požymius ir kreiptis skubios medicinos pagalbos.

Istorija

Vokiečių aviganis kilę maždaug 1800-aisiais Vokietijoje. Pasak GSDCA, vokiečių kavalerijos karininkas kapitonas Maxas von Stephanitzas šunų parodoje rado galingą „vilką panašų šunį“, kuris demonstravo puikius ganymo įgūdžius ir nereikalavo „jokio kito mokymo, išskyrus vadovavimą“. Jis augino jį ketindamas sukurti tobulą darbinį šunį, o jo rezultatas buvo tiesioginis šiuolaikinio vokiečių aviganio protėvis. Nors vokiečių aviganių protėviai buvo ganymo šunys, von Stephanitz nebeveisė piemenų šunų ir daugiau dėmesio skyrė karinėms ir policijos pajėgoms skirtos veislės kūrimui. Iki šiol vokiečių aviganiai visame pasaulyje yra mėgstami K-9 policijos ir karinių pajėgų pareigūnai. Daugelis vokiečių aviganių abiejuose pasauliniuose karuose tarnavo kaip pasiuntiniai, paieškos ir gelbėjimo šunys, tiekimo vežėjai ir sargybiniai.

Nepriklausomai nuo kilmės, protingas, ryžtingas vokiečių aviganis mėgsta atlikti savo darbą. O dėl savo švelnaus pobūdžio ir apsauginio elgesio jis yra geriausias namų augintinis.

One thought on “Vokiečių aviganis”

Parašykite komentarą